HD Tune Nedir 2021? Kullanımı Nasıl

Hd tune nedir konusunu anlatmaya çalışacağım. Bilgisayar açısından HDD oldukça önemli bir yer alıyor. Her ne kadar SSD çıksa bile HDD tam olarak sona gelmiş bir durumda değildir. HD Tune programına bakıldığında ise hard disk teknolojisinin üretmiş olduğu bazı problemleri çözme açısından ön plana çıkıyor. Kozmik sitesi olarak bugün size hd tune programının kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Hard disk sistemi ile birlikte yapılan en önemli işlem depolama yapmasıdır. Bunu yaparken düşkün üzerine yazma ve okuma olayları gerçekleşiyor. Böyle gerçekleşen işlemlerin bünyesinde bazen beklenmedik problemler oluşabiliyor. Bu esnada bahsetmiş olduğumuz HD Tune pro sistemi devreye giriyor.
Sistemi daha iyi tanımak adına yakından detaylı şekilde incelemesini gerçekleştirelim.

HD Tune nedir
HD Tune Nedir 2021? Kullanımı Nasıl 3

HD Tune Kullanımı Nasıldır?

HD Tune kullanımı konusuna başlıyoruz. Bu özel program internet üzerinden kolaylıkla bulunarak yükleme yapılabilir. İçeriğinde iki adet kullanım lisansı mevcuttur. Standart olarak ücretsiz ve Hd tune Pro sürümü şeklinde ücretli olarak iki parçaya ayrılıyor. Kişisel şekilde kullanım açısından standart versiyon gayet yeterli olacaktır.
Programın ilk defa açılmasıyla birlikte bilgisayardaki disklerin taramasını gerçekleştirecek ve sıcaklığını belirtecektir. Fakat bilinmelidir ki hard disk sıcaklığı kesinlikle 55 derecenin üzerinde olmamalıdır.

Çünkü bu olay normale işaret etmeyecektir.
Bundan dolayı HD Tune kullanımı ile birlikte sıcaklık kontrolünün her zaman yapılması daha sağlıklıdır. Hard disk hususunda raporun alınması adına program çalıştırılmadan önce, arka planda bulunan bütün programlar kapatılması gerekir. Bunun nedeni rapor sonucuna her hangi bir etki bırakmaması içindir.

Sunmuş olduğumuz bu görselde işlemin yapılması açısından “Health” kısmına tıklama gerçekleştirilmelidir. İşlem sonucunda diskin sağlık durumu hakkında inceleme gerçekleşecektir. Sağlık durumu analizinde renkler ile birlikte özet tablosu çıkacaktır.
Sarı renk ufak uyarıları temsil eder. Gri renk herhangi bir sorunun olmadığını temsil eder. Kırmızı ren göz ardı edilmeyecek sorunları temsil eder. HD Tune sistemi, raporun bütününü değerlendirdikten sonra “Failed” ya da “OK” biçiminde sonuç sunacaktır. Hard diskinizde bad sector dediğimiz olay var ise bu yazılım size rehberlik ederek düzeltmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca bakınız; 3D Modelleme

Sonucun verildiği yerde “OK” görünüyor ise hiçbir zaman endişe edilmesine gerek yoktur. Bir diğer önemli bilgi olarak yukarıda göstermiş olduğumuz menüler içerisinde “Error Scan” yazısının üstüne tıklanmalıdır. Buradaki kısımda BadSector tarama işlemi başlatılacaktır.
Sistem hard diski tam 2500 parçaya ayırdıktan sonra birer birer inceleme gerçekleştirerek sonucu gösterecektir. Taramanın sonucunda kırmızı kareler görüldüğü takdirde hasarlı bölgelerin olduğu anlaşılmalıdır. Hasarlı bölgeler BadSector şeklinde açıklanır.

Böyle bir olayda hard disk içerisinde problem olduğu ortaya çıkar. Problemin giderilmesi açısından teknik yardım alınması gerekir. Ama yapılan iki test üzerinden başarılı şekilde geçildiğinde, hard disk tamamen problemsiz şekilde çalışıyor anlamını taşır.
Güvenlik açısından mutlaka internet üzerinden HD Tune indir işlemi gerçekleştirilerek, sistem içerisine kurulması gayet doğru bir adım olacaktır.

Hd Tune Programı

BadSector Tam Olarak Nedir?

HDD hard diskler üzerinde gerçekleşen tüm işlemler fiziki şekilde gerçekleşir. Bazen badsector oluşur. Yazma veya okuma işlemleri bünyesinde diskin çok kıpırdatılmaması mutlak gerekenlerdendir. Ayrıca herhangi bir darbe almaması da oldukça önemlidir. İşlem gerçekleştirilirken diskin az dahi oynatılması probleme yol açabilir.
Elbette teknik olarak gelişen problemlerden dolayı da fiziki hatalar meydana gelebilir. Oluşan böyle tip hataların sonucunda ise disk üstünde belirli yerlerde çizikler oluşur ve kullanılması imkânsız hale gelebilir. Var olan bu kısımlara da Bad Sector ismi veriliyor.


Buna bağlı olarak Bad Sector, yazılımsal ve fiziki şeklinde iki farklı guruba ayrılıyorlar.
BadSector Tespiti Nasıl Gerçekleştiriliyor?
Bunun var olup olmadığının test edilmesi veri güvenliği hususunda çok önem taşır. Depolanılan verilerin aniden silinmesi istenmediğinde BadSector tespiti için çeşitli işlemlerin yapılması gerekir. Böyle gerçekleşen bir olayda yardımcı olarak HD Tune kendisini ön plana çıkarıyor.
Program, hard disk üstünde Badsector tarama işlemini gerçekleştirdikten sonra rapor sunarak sonucu gösterecektir. Bu yazımızda sizlere Hd Tune full kullanımı hakkında bilgiler verdik.

Yorum yapın

Exxen İzle matbet tv Minecraft apk happymod Craftrise Whatsapp Web Giriş Justin tv jojobet tv İsimden numara sorgulama Yasaklı sitelere giriş Trendyol Madecassol krem Canlı maç izle İmajbet Selçuk sports Youtube mp3 dönüştürücü Taraftarium24