Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır? 2022

Evde Diş beyazlatma , dişlerin renklerinin tonlarda açılması, lekelerin ve renklenmelerin giderilmesidir. Diş beyazlatma evde en popüler ve yaygın estetik diş tedavilerinden biridir. Beyazlatma tek seferlik bir tedavi değildir. Dişin daha parlak ve sağlıklı olması için zaman zaman tekrarlanması gerekir.

Diş Beyazlatma Evde
Diş Beyazlatma Evde

Neden Diş Beyazlatma Tedavisi?

Neden Diş beyatlatma tedavisi yaptırmalıyım? diye soracak olursanız doğal dişlerin rengi, rengin diş minesinden yansıması ve dağılmasıyla oluşur. Genler diş rengini etkileyen bir faktördür. Daha ince tabaka dişin rengini daha görünür hale getirir.

Her gün mine üzerinde ince bir kaplama (pellet) oluşur ve lekeleri toplar. Mine içerisinde oluşabilecek gözenekler lekeleri tutabilir ve leke oluşumunu artırabilir.

Dişlerin sarı veya lekeli olmasının en yaygın nedenleri şunlardır:

  • Sigara içmek
  • Kahve, kola, çay ve kırmızı şarap gibi koyu sıvılar içmek
  • Diş fırçalama ve bakım
  • Yaşlanma ayrıca dişleri incelterek ve koyulaştırarak daha az parlaklık verir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

2 farklı diş beyazlatma yöntemi vardır . Bunlar;

Diş Beyazlatma evde : Bu ağartma yönteminde hekim hastadan ağız ve diş ölçüleri alarak şeffaf bir plak hazırlar. Hazırlanan plaklarla birlikte beyazlatma işleminde kullanılacak maddeler hastanın kendisine verilir. Hasta gece yatmadan önce (uygulama sırasında bir şeyler içmek için en ideal zaman gecedir) diş hekimi beyazlatıcı ajanı ağzına alır ve sabaha kadar ağzına sürer. Bu beyazlatma işlemi 4-5 gün sürer, dişin rengi 4-7 ton açılabilir.

Klinik Tipi Beyazlatma : Bu yöntemde hekim klinikte beyazlatma işlemini uygular. Beyazlatma ajanları özel bir ışın veya lazer yardımıyla hastanın dişlerine uygulanır. İşlem 1-2 seansta tamamlanır. Bazı durumlarda seans sayısı arttırılabilir.

Her iki tedavi yönteminde de dişlerin beyazlığını kaybetmemesi için tedavi işlemleri 1-2 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Diş Beyazlatma Evde

Diş Temizlemek Dişleri Beyazlatır mı?

Deterjan olarak bilinen dişlerdeki plak ve tartarın temizlenmesi, dişlerin temizlenmesi işlemidir. Dişlerin doğal rengini sağlar. Tonajda dişleri beyazlatmaz.

Diş macunu kullanmak dişleri beyazlatır mı?

Diş macunları 1-2 ton diş açıklığı sağlayabilir. Ancak bazı aşındırıcı diş macunları dişleri aşındırabilir ve diş minesine zarar verebilir. Diş macununu hekimin önerdiği şekilde kullanmak gereklidir.

Doğal Diş Beyazlatma

Doğal diş beyazlatma yöntemleri aşağıda sıralanmıştır;

Yoğurt: Yoğurt, dişlerinizin sağlıklı ve parlak görünmesi için gerekli olan kalsiyum açısından zengindir. Aynı zamanda iyi bir fosfor kaynağı olan yoğurt, kalsiyumun etkilerini güçlendirmek için karınca gibi çalışan bir mineraldir. Fosforun özel bir beyazlatma etkisi olmasa da dişlere dış güzellik kazandıran minenin korunmasına yardımcı olur. Bol yoğurt tüketerek dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

Peynir: Yoğurt gibi peynir de mineyi güçlendirir. Kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. Tıpkı yoğurt gibi peynirin de dişleri beslediği ve beyazlattığı kanıtlanmıştır.

Elma: Elma tasarımı en güzel diş fırçası gibidir. Elmanın gevrek dokusu, dişlerinizi donuk bırakacak fırça plağı için hafif bir aşındırıcı görevi görür. Elmayı iyice çiğnemek tükürük üretimini teşvik eder, bu da plak gelişimini engeller ve lekeler kaybolur.

Havuç: Elma gibi havuçların sert, gevrek dokusu aslında dişlerinizi temizlemenize yardımcı olabilir. Kış aylarının vazgeçilmezi ve salatalarımızın vazgeçilmezi olan havuçları doğal diş beyazlatmada kullanabilirsiniz .

Süt: Daha güçlü kemikler ve daha beyaz dişler için bol süt tüketmeliyiz. Süt hem kalsiyum hem de fosfor açısından zengindir. Kemik sağlığı için bol süt tüketin ve doğal dişlerinizi beyazlatın. Yarım yağlı veya yağsız süt seçmek daha iyidir.

Kereviz: Dişleri doğal yöntemlerle beyazlatan besinlerden biri de kerevizdir. Keskin, lifli sapları ile kereviz tüketmek hem leke oluşturan plakların çizilmesine yardımcı olur hem de tükürük oluşumunu hızlandırır. Kış aylarında en sağlıklı besinlerden biri olan kereviz bol bol tüketilmelidir.

Çilek: Sadece dişleriniz lekelenmekle kalmaz, aynı zamanda dişlerinizin daha parlak ve beyaz görünmesine de yardımcı olur. Yenilmesi, tadı ve sağlıklı olması nedeniyle severek tükettiğimiz çilekler diş dostudur. Diş beyazlatma evde çilek yiyerek bile yapılabilir.

Dişlerinizi doğal yöntemlerle beyazlatmak için çilek kullanmak ve daha fazla etki almak istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz; Daha da evde diş beyazlatma için, ezilmiş çileği dişlerinize beş dakika macun gibi sürmeyi deneyin, ardından durulamayı ve normal şekilde fırçalamayı deneyin. Farkı göreceksin.

Ayrıca bakınız: Yağ yakıcı besinler

Yorum yapın

Exxen İzle matbet tv Minecraft apk happymod Craftrise Whatsapp Web Giriş Justin tv jojobet tv İsimden numara sorgulama Yasaklı sitelere giriş Trendyol Madecassol krem Canlı maç izle İmajbet Selçuk sports Youtube mp3 dönüştürücü Taraftarium24